Cost of Living in Bogota, Colombia

A sample of basic household items in case you are wondering what is the cost of living in Bogota, Colombia–

All prices have been converted to US Dollars at 2,000 Colombian Pesos (COP) per dollar.

Cost of living in Bogota, Colombia as of August 2009 @ 2,000 Colombian Pesos (COP) / Dollar

Apples, 6-pack: COP 5,210 = $2.60
Bananas: COP 700/500g = $0.31 / lb
Beef, flatiron: COP 13,800/kg = $3.13/lb
Beef, sirloin COP 25,920/kg = $5.89/lb
Blender: COP 199,000 = $99.50
Bread, high quality: COP 5600/500g = $2.54/lb (loaf)
Carrots: COP 705/500g = $0.32/lb
Cashews: COP 11,100/100g = $25/lb
Cereal, granola: COP 5,650/500g = $2.56/lb (box)
Chicken, breast: COP 16,270/kg = $3.69/lb
Chicken, drumstick: COP 10,920/kg = $2.48/lb
China set, 20 piece: COP 139,900 = $69.95
Corkscrew: COP 14,900 = $7.45
Corn: COP 2,125/500g = $0.96/lb
Cutting board: COP 8,500 = $4.25
Egg, 1-dozen organic: COP 8,030 = $4.00
Egg, 1-dozen w/omega: COP 7,280 = $3.64
Egg, 1-dozen: COP 5,260 = $2.63
Gasoline, unleaded: COP 7,000/gallon = $3.50/gallon
Lettuce, organic: COP 3,540/250g = $3.21/lb
Lettuce: COP 2,860/220g = $2.94/lb
Long distance to USA on mobile phone: COP 330 = 16.5 cents/minute
Microwave, large: COP 299,000 = $150
Milk: COP 1,780/L = $3.36/gallon
Newspaper, local daily: COP 1,300 = .65
Olive oil, extra virgin: COP 38,400/L = $19.20/Liter
Onion, white: COP 2,580/500g = $1.17/lb
Pan, square griddle: COP 39,900 = $19.95
Plum: COP 5600/500g = $2.54/lb
Pork, Argentine chorizo: COP 11,640/500g = $5.29/lb
Pork, bone chop: COP 20,590/kg = $4.67/lb
Restaurant Meal for 1 at a cheap restaurant: COP 3,000 = $1.50
Restaurant Meal for 1 at a full service restaurant: COP 18,000 = $9
Shampoo, Pantene: COP 8,650/400ml = $4.32 (medium sized bottle)
Soap, bar 3-pack: COP 4,960 = $2.50
Strawberry: COP 12,150/kg = $2.76/lb
Sugar, refined: COP 4,290/2500g = $0.39/lb
Taxi, from Bogota airport to northern sector: COP 25,000 = $12.50
Television, 42″ Plasma (Samsung): COP 1,899,000  = $950
Toaster oven: COP 37,4950 = $187.48
Tomato, organic: COP 6,900/kg = $1.56/lb
Tomato: COP 1,090/500g = $0.50/lb
Toothpaste: COP 4000 = $2.00
Water, 5L COP 4,040 = $2
Wine, Spanish imported: COP 23,800 = $11.90